Historia

 • W Centralnym Wojskowym Klubie Sportowym „Legia”, sekcja pięcioboju nowoczesnego powstała w 1956 roku. Pierwszym „legionistą”, który osiągnął znaczące wyniki międzynarodowe był Stanisław Przybylski 7m Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960 roku.
 • Od 1976r. do rozwiązania Klubu sekcja pięcioboju nowoczesnego należała do najlepszych w Polsce. Potęgę polskiego i wojskowego pięcioboju tworzyli trenerzy Klubu, miedzy innymi płk. Bolesław Bogdan – organizator oraz trener kadry narodowej, która sięgała po pierwsze medale Mistrzostw Świata i Igrzysk Olimpijskich.
 • Następnymi trenerami Kadry Narodowej i Olimpijskiej byli „legioniści”: Andrzej Dominiak, Zbigniew Katner, Zbigniew Pacelt, Włodzimierz Pazik a obecnie Stanisław Pytel. Współpracowali z nimi trenerzy: Bohdan Andrzejewski, Edward Łęgowski, Waldemar Makay, Ryszard Konwiński, Wiesław Chmielewski, Zbigniew Dukay, Aleksander Chajęcki, Jerzy Świnoga, Roman Wolski, Sławomir Kopeć.
 • W „Legii” rozwinął się wielki talent Janusza Peciaka, mistrza olimpijskiego ( Montreal 1976 ), dwukrotnego mistrza świata i wicemistrza świata. Przewodził on drużynie złożonej z: Zbigniewa Pacelta, Sławomira Rotkiewicza, Jana Olesińskiego i Zbigniewa Szuby, która zdobyła trzykrotnie mistrzostwo świata.
 • Gdy pięciobój nowoczesny zaczęły uprawiać kobiety, znalazło się dla nich miejsce w CWKS „Legia”, a one od razu weszły do grona najlepszych nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Czołowymi przedstawicielkami „Legii” na tym polu są: Dorota Idzi i Iwona Kowalewska, obie te zawodniczki były indywidualnym mistrzyniami Świata i Europy.
 • W latach późniejszych znakomite rezultaty kontynuowało młodsze pokolenie „Legionistów”. Wśród nich byli:
 1. Paulina Boenisz – trzykrotna olimpijka, wielokrotna medalistka mistrzostw Świata i Europy,
 2. Sylwia Czwojdzińska / Gawlikowska/- trzykrotna olimpijka, wielokrotna medalistka mistrzostw Świata i Europy,
 3. Marta Dziadura – potrójna mistrzyni świata z 2006 roku w Gwatemali.
 4. Igor Warabida – dwukrotny olimpijczyk, wielokrotny medalistka mistrzostw Świata i Europy,
 5. Wójcik Katarzyna – olimpijka, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy
 6. Nowacka Oktawia – brązowa medalistka XXXI Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata i Europy
 • Stowarzyszenie „Pięciobój Polski – CWKS Legia”, powstało z połączenia Stowarzyszenia „Pięciobój Polski” z sekcją pięcioboju nowoczesnego CWKS Legia. Na Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu delegatów w 2007 roku.
 • Stowarzyszenie „Pięciobój Polski – CWKS Legia”, przejęło całą sekcję pięcioboju nowoczesnego CWKS Legii, zobowiązując się do prowadzenia pracy szkoleniowej oraz kontynuowaniu tradycji sekcji 5-boju CWKS Legia.
 • Wrzesień 2012r. to początek organizacji grupy początkowej – grupa zaczęła funkcjonować od 1.09.2013r. na bazie pływalni OSiR Wola „Nowa Fala” przy ul. Garbińskiego 1.