Mistrzostwa Świata Seniorów w Budapeszcie

W dniach 1-8.09.2019 r. w Budapeszcie (Węgry) odbyły się Mistrzostwa Świata Seniorów pięcioboju nowoczesnym, w których stawką ponownie była kwalifikacja olimpijska (miejsca 1-3). W zmaganiach wzięło udział 18 państw, a polskie barwy reprezentowało siedmioro pięcioboistów, wśród nich troje zawodników naszego Stowarzyszenia: Oktawia Nowacka, Daniel Ławrynowicz i Łukasz Gutkowski.

TEAM-RELAY MEN
Pierwsze zmagania podczas Mistrzostw Świata Seniorów nasi Legioniści, Daniel i Łukasz, rozpoczęli w sztafecie męskiej. W pierwszej konkurencji, szermierce, byli bardzo skuteczni, po wygranych 21 pojedynkach zajęli 4m (226 pkt.). W pływaniu uzyskali czas 01:56,49, który dał im 19m. W jeździe konnej żaden z zespołów nie zdołał uniknąć błędów na parkurze, Daniel i Łukasz swój przejazd zakończyli z rezultatem 253 pkt., które dały im 15m. Podczas biegu ze strzelaniem, niesamowita dyspozycja biegowa i strzelecka naszych Legionistów pozwoliła im na znaczny awans w klasyfikacji, w której uzyskali 3m (11:05,00). Ostatecznie w klasyfikacji ogólnej na 19 zespołów, zajęli 8m.

QUALIFICATIONS
W eliminacjach kobiet do finału, Oktawia wystartowała w grupie A. Zmagania rozpoczęła od szermierki, w której osiągnęła jeden z najwyżej punktowanych rezultatów (21 zwycięstw – 226 pkt.), zajmując 4m. Na pływalni uzyskała czas 02:11,67, który dał jej 6m. Podczas biegu ze strzelaniem, przemyślana taktyka biegowa i skuteczność na stanowisku strzeleckim, pozwoliły jej na bezpośredni awans do finału z 2m (13:20,68). Czuliśmy, że to będzie dobry dzień dla polskiego pięcioboju.
W eliminacjach mężczyzn do finału Daniel wystartował w grupie B, niestety z niewiadomych przyczyn Łukasz został wycofany. Daniel rozpoczął rywalizację od rankingowej rundy szermierki, w której uzyskał 14 zwycięstw (202 pkt.), co dało mu 16m. Pływanie ukończył na 21m z czasem 02:06,70. Podczas wymagającej trasy biegu ze strzelaniem osiągnął świetny rezultat (11:28,21), który pozwolił mu na 3m w grupie i ósmy najwyżej punktowany wynik zawodów. Niestety to nie wystarczyło mu do zdobycia przepustki do finału, znalazł się w klasyfikacji ogólnej na niepromowanym awansem 14m.

FINAL
Przypomnimy, że do walki o kwalifikację olimpijską w finale Mistrzostw Świata Seniorów w Budapeszcie, Oktawia przystąpiła z 2m w eliminacjach. Zapowiadała się ostra finałowa walka dla naszej Legionistki. Finał został rozegrany na przestrzeni dwóch dni. W pierwszym dniu panie rozpoczęły zmagania rankingową rundą szermierki, w której Oktawia wygrała 15 pojedynków (190 pkt.) i zajęła 29m. Podczas pływania osiągnęła 15 czas wśród finalistek (02:14,44), który dał jej 15m. Niestety podczas rozgrzewki przed jazdą konną, nieposłuszeństwo wylosowanego konia spowodowało, że Oktawia doznała urazu prawego barku i nie wystartowała w tej konkurencji. Jesteśmy pełni podziwu, że przystąpiła do konkurencji łączonej, w której uzyskała 33m (13:55,35) i zakończyła swój udział w finale na 35m. Mocno i do końca!!! (L)

LASER RUN by UIPM
Równolegle z Mistrzostwami Świata Seniorów w pięcioboju nowoczesnym zostały rozegrane Mistrzostwa Świata w Laser Run. W rywalizacji sztafet mieszanych polski zespół reprezentowali Oktawia Nowacka i Łukasz Gutkowski. Dla obydwojga był to pierwszy start w tego typu zawodach, w których mieli do pokonania dwie pętle biegu, po 800 metrów każda i 2 rundy strzeleckie. Pierwszą zmianę wyścigu rozpoczęły kobiety, w której Oktawia spędziła na strzelnicy 25 sekund popełniając kilka błędów, ale już na pierwszej pętli biegu zniwelowała dystans dzielący ją od czołówki. Drugie, bardzo udane strzelanie i świetny czas uzyskany na trasie biegu, pozwolił jej przekazać zmianę Łukaszowi na czołowym miejscu. Łukasz okazał się niemal bezbłędny na stanowisku w obydwu wykonanych strzelaniach. Bieg, który jest jego bardzo mocną stroną, wyprowadził sztafetę na prowadzenie, którego nie oddał aż do mety. Przekroczył metę z przewagą ponad 5 sekund nad kolejnym zespołem, zdobywając wspólnie z Oktawią, pierwszy tytuł Mistrzów Świata w Laser Run dla Polski.

Mamy najlepszych biegaczy i strzelców na świecie!!!  Brawo!!! (L)